Domů » Blog » Lánské výlety pro sváteční cyklisty

Lánské výlety pro sváteční cyklisty neděle 6. listopad, 2016

Okolo Obory - Podzimní alej

Lokalita:
CHKO Křivoklátsko, severní část;
lánské a novostrašecké polesí
Celková délka okruhů: 72 km
Mapy tras:
Lánské kolo - Mapy.cz
Geocaching - GC1VDAT Maxovou oborou - Mapy.cz
Geocaching - GC30266 Okolo Obory - Mapy.cz
Geocaching - GC23Q47

Ráda jezdím na kole, ale nerada šlapu do kopce. Bolí z toho nohy. Když kolo tlačím, bolí mě zase ruce. Trasa nesmí být moc dlouhá, aby mě nebolela záda, a neměla by vést po nezpevněných cestách, protože z drncání bolí zadek. Jezdit po asfaltkách je fajn, ale zase když člověka pořád předjíždí auta, akorát se bojí. Ideální je jízda po cyklostezkách v hezké přírodě s rovným terénem, maximálně do čtyřiceti kilometrů. Tím se vysvětluje, proč na kole moc nejezdím.

Moje cyklistická vyhraněnost by se dala přirovnat k seznamu alergenů přikládanému k jídelním lístkům. Mám alergii na trojku (jízda do kopce), devítku (nezpevněné cesty), jedenáctku (auta), dvanáctku (moc lidí) a čtrnáctku (moc kilometrů). Můj cyklo-jídelníček v podobě seznamu vhodných lokalit na výlet je tedy velmi omezený. O to více však ocením pěkné trasy, které moje alergeny neobsahují, případně je zahrnují jen ve snesitelné míře, kdy se z nich ještě neosypu. A právě proto mi přišla k chuti jízda na kole v lánských lesích na Křivoklátsku. Žádné dramatické převýšení, čistá udržovaná obora s hustou sítí zpevněných cest a přiměřeně velkou rozlohou. My, sváteční cyklisté, toho zase tak moc nepotřebujeme.

Výběr projížďkových okruhů mi usnadnil Kulhal, jehož tři multikeše Lánské kolo, Maxovou oborouOkolo Obory přesně splňovaly mé požadavky na pohodový jednodenní cyklovýlet. Být v lese, vidět zajímavá místa, hezky se projet a hlavně se moc nepředřít. Máte-li podobnou představu o ideálně stráveném odpoledni na kole, jistě se tyto výlety budou líbit i vám.

Maxovou oborou - Duben v bukovém leseMaxovou oborou - Duben v bukovém lese - Altán na Naučné stezce Louštín
Foto: Jaroslav Kořán

Lánské kolo

Lánské kolo (odkaz na mapu v úvodníku článku)

Délka: 11 km
Čas: 1h 30min
Zajímavosti: Pánova louka, rybník Pánovka, NS Lánská obora, areál Lánského zámku

_____________________________

Začali jsme zvolna, tedy nejkratším okruhem. Nenáročné kolečko po zpevněných cestách bylo přesně tím pravým pro seznámení s terénem. Do Lán jsme přijeli autem, dá se sem však dostat také autobusem, případně vlakem do dva kilometry vzdáleného Stochova.

Celá projížďka nám zabrala zhruba hodinu a půl. Zbylý čas jsme věnovali prohlídce prezidentského zámku, návštěvě Muzea Tomáše Garrigua Masaryka a uctění jeho památky u hrobu na místním hřbitově.

Lánské kolo - AlejLánské kolo - Alej - Typická cesta lánských lesů.
Foto: Jaroslav Kořán

Maxovou oborou

Maxovou oborou (odkaz na mapu v úvodníku článku)

Délka: 21 km
Čas: 3h
Zajímavosti: bývalé hradiště a NS Louštín, Pilský rybník, nedaleko také přírodní rezervace Prameny Klíčavy

_____________________________

Přišlo jaro a udělalo se krásně, čehož samozřejmě bylo nutno využít. No a jak lépe přivítat novou sezónu, než oprášením kola po dlouhé zimě?

Pro přesun na začátek okruhu jsme zvolili opět auto. Cyklisté bez možnosti vlastní dopravy však velmi ocení nedalekou vlakovou stanici Řevničov, odkud je to na start pouhých pár stovek metrů. Trasa měla tentokrát dvojnásobnou délku, více času zabral i průzkum zajímavostí po cestě, například pravěkého hradiště Louštín. Po zhruba třech hodinách jsme okruh uzavřeli a zbytek času věnovali procházce po Novém Strašecím.

Maxovou oborou - Tak kudy?Maxovou oborou - Tak kudy? - Naučná stezka Louštín
Foto: Jaroslav Kořán

Okolo Obory

Okolo Obory (odkaz na mapu v úvodníku článku)

Délka: 40 km
Čas: cca 6h
Zajímavosti: Žilinský vrch, vodní nádrž Klíčava, skalní vyhlídka Hrby, přírodní rezervace Údolí Klíčavy, nedaleko Skanzen výroby dřevěného uhlí Lhota, a další...

_____________________________

Nevýhodou lánských lesů je, že velká část území je oplocená a veřejnosti nepřístupná z důvodu vymezení chovného prostoru pro vysokou a černou zvěř. S rozsáhlou uzavírkou se Kulhal elegantně vypořádal tak, že ve svém třetím okruhu celou Oboru objel.

Při své toulce po obvodu Obory jsem došla k zajímavému poznatku, a sice že lánské lesy jsou jako stvořené pro cyklisty, ovšem nikoli pro chodce.
Naši první výpravu přerušilo píchnuté kolo, jehož následné lepení a pumpování nám zabralo příliš mnoho času na to, abychom mohli dokončit okruh za světla. Vrátila jsem se po dvou letech, sama a bez kola. Oč více jsem si pochvalovala dlouhé asfaltky při jízdě na kole, o to více jsem je proklínala při třicetikilometrovém pochodu. Sice mě nebolely ruce od tlačení kola ani zadek od drncání polňačkami, zato chodidla mě bolela pořádně.

Ani asfaltem otupělé nohy mi však nezkalily dobrý pocit, když jsem poslední okruh dokončila. Viděla jsem vše zajímavé, co smí turisté v lánských lesích spatřit. Čisté udržované lesy, divoké údolí Klíčavy a její vodní nádrž, několik rybníků a skalních vyhlídek. Dívám se do mapy a jsem spokojená. Během tří okružních tras jsem poznala severní Křivoklátsko patrně nejvíc, jak to vůbec šlo.

Okolo Obory - Vodní nádrž KlíčavaOkolo Obory - Vodní nádrž Klíčava - Jediné místo, odkud je možné vodní nádrž Klíčavu vidět, je z její hráze. Celá zbývající část je ohrazena plotem.
Foto: Jaroslav Kořán

Lánské okruhyLánské okruhy - 1 - Lánské kolo, 2 - Maxovou oborou, 3 - Okolo Obory
Odkazy na detailní mapy jednotlivých tras najdete v úvodníku článku.


Pokud chcete dostávat upozornění na nové články na mém blogu, přejděte prosím na odkaz zde: Odebírat novinky

Galerie k článku Lánské výlety pro sváteční cyklisty

Lánské kolo - Alej
Lánské kolo - Alej
Lánské kolo - Orobinec
Lánské kolo - Orobinec
Lánské kolo - Babočka paví oko
Lánské kolo - Babočka paví oko
Lánské kolo - Zpevněné cesty na okruhu
Lánské kolo - Zpevněné cesty na okruhu
Maxovou oborou - Novostrašecké polesí
Maxovou oborou - Novostrašecké polesí
Maxovou oborou - Duben v bukovém lese
Maxovou oborou - Duben v bukovém lese
Maxovou oborou - Tak kudy?
Maxovou oborou - Tak kudy?
Maxovou oborou - Průhled z lesa
Maxovou oborou - Průhled z lesa
Maxovou oborou - Zelený tunel
Maxovou oborou - Zelený tunel
Maxovou oborou - Jaro ve stromech
Maxovou oborou - Jaro ve stromech
Maxovou oborou - Pohoda na kole
Maxovou oborou - Pohoda na kole
Maxovou oborou - Cesta zelení
Maxovou oborou - Cesta zelení
Okolo Obory - Kaštanová alej
Okolo Obory - Kaštanová alej
Okolo Obory - Podzimní alej
Okolo Obory - Podzimní alej
Okolo Obory - Vodní nádrž Klíčava
Okolo Obory - Vodní nádrž Klíčava
Okolo Obory - Asfalt do nekonečna
Okolo Obory - Asfalt do nekonečna
Okolo Obory - Polňačka
Okolo Obory - Polňačka
Okolo Obory - Po hranici lesa
Okolo Obory - Po hranici lesa
Okolo Obory - Cílová rovinka
Okolo Obory - Cílová rovinka

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
395521
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Viktor36005
Ahoj Čtyřhranko.
Díky za další počteníčko a hlavně tip na cyklovýlet a keškování v okolí.
Kolo mám asi stejný jako Ty. Akorát jsem v létě při zdolávání série Signálka (https://coord.info/GC2W8KF ) - (doporučuji) - utrhl asi u l5. keše šlapku (vysypal se střed). Zvažoval jsem tehdy že kolo odstavím u nějakého sběrného dvora a budu dál pokračovat pěšky. Nakonec jsem vyměkl, sérii přerušil,kolo dovlekl vlakem domů (Karlovy Vary)a v garáži stále čeká na další osud. Zbytek série jsem pak v rámci tréninku na Tvou Zlatou stezku zdolal pěšky s batohem (což mi přijde lepší). Nooo, ale po přečtení článku ho asi nakonec přece jen nechám opravit a na jaře vyjedu.
Díky za nakopnutí, krásný fotky a za to, že se podělíš o své zážitky.
Užívej života. V.
Kennedy
Ahoj. Super stránky, člověka vždy potěší, když narazí na něco podobnýho. Taky povětšinou chodím pěšky, ale minulej rok jsem začal nově jezdit na kole. Mám podobný kolo jako ty - klasickýho crosse a jezdím okolo 100 km/den, ale po asfaltkách a zpevněnejch cestách. Když se dívám na tenhle tvůj report a co píšeš o cyklistice myslím, že by se vyplatilo zainvestovat do horáka. Tím nemyslím nějakou extra pálku, ale horský kolo by ti rozhodně pomohlo nejen s ohledem na "drncání", ale i co se týká bezpečnosti a komfortu jízdy. Na tom co máš je jízda i lehkým terénem už docela utrpení, navíc musíš dávat bacha a furt čumět na cestu.
Ze tvých článků jsem vyrozuměl, že nejsi příznivec hypermoderního vybavení. Já sice taky ne, ale úplně strkat hlavu do písku před pokrokem je podle mě kontraproduktivní. Člověk sice nemusí mít nutně vybavení za desítky tisíc, ale některé věci mu prostě pomůžou. Ostatně i třebas takovej Favorit byl kdysi posledním výkřikem technologický revoluce :) Takže by jsem to zvážil. Ideálně si zkusit půjčit od někoho horáka a posoudit ten rozdíl.
Markéta Dobešová
Ahoj Kennedy,
máš pravdu, že kolo bych potřebovala novější. Vzhledem k tomu, že teď nemám žádné, budu někdy řešit jeho koupi a pak se po něčem praktičtějším poohlédnu. Jako cyklistka ale nejsem žádné eso a ani to neplánuji, jsem spíš nadšený pěšák. Na kole budu jezdit vždy spíše rekreačně.
Díky za tipy! Zdravím.
Jirka (kulhal)
Markéto, díky za nečekanou a velmi hezky sepsanou propagaci mých multinek. Trasy všech tří jsem vybíral opravdu tak, aby to byla cyklopohoda, a chápu, že pěšky to může být zdlouhavé (zvlášť Okolo obory). Asi budu muset dát dohromady něco pro pěší abych ti dokázal, že Křivoklátsko je hezké i bez kola. Kolik km by se ti líbilo?

Jirka
Markéta Dobešová
Ahoj Jirko!
Omlouvám se za opožděnou reakci, snad mi odpustíš, že reaguji se zpožděním.
Tvé multinky jsou super, moc ráda jsem se na ně vždy vypravila. Doporučily mi Tě kdysi dvě kačerky, které jsem potkala na Krkonoše crossingu. To už jsou nějaké tři roky.
Trasy jsi vybral moc pěkně, na kole to bylo super. Ty budeš zakládat i nějakou pro pěšáky? To by se mi samozřejmě moc líbilo. :-) Kilometry neřeším, mám ráda i delší štreky. Kdyby to bylo toulání na více dní, ocením tip na složení hlavy, třeba nějaký posed, turistické přístřeší, cokoliv. Když nebude, vezmu si stan. ;-)
Moc díky, Jirko, za pěkně připravené keše a za milý komentář.
Zdravím!
Čtyřhranka Markéta
Aleš(Jo)
Ahoj Markétko,

děkujeme za opět krásné tipy na výlety a opět povedené fotky, hned bych skočil na kolo a vyrazil... :-)

Krásný podzim

Aleš
Markéta Dobešová
Ahoj Aleši!
Díky za komentář. Do Lán si s Johankou vyjeďte, tam se vám bude líbit. A možná za plotem Obory uvidíte i nějaká zvířátka. :-)
Taktéž přeji krásný podzim.
M.
Laďa Raťák Rathovský
Ahoj Markétko,

jako nadšeného rekreačního cyklistu a začínajícího keškaře mě překvapily cyklistické multi keše, ještě se musím hodně vzdělávat.
Povídání jako vždy velmi podnětné, až je člověku líto, že tam nebyl a nekochal se osobně, ale snad někdy příště.

Díky, Laďa
Markéta Dobešová
Ahoj Láďo,
díky za milý komentář. :-)
Cyklo-kešek je spousta, tyto jsou jen takovým velmi stručným výběrem. Dají se vyhledávat například tím, že si na geocachingu vyfiltruješ multikeše s atributem jízdního kola. Určitě bys našel také celou řadu bookmarků zaměřených na keše vhodné pro odlov na kole. ;-)
Přeji mnoho příjemně strávených chvil s keškami!
Martin
Ahoj Markéto,
nejsem češtinář ale jako místního rodáka z New BuBu mě tohle neskutečně tahá za uši. Šlo by to opravit?
...tentokrát o výletech do okolí Lán a Nového Strašecí>HO<.
...věnovali procházce po Novém Strašecí>M<.

Díky, Martin
Markéta Dobešová
Ahoj Martine,
trochu jsem si to prostudovala a byť jsem nenašla oficiální skloňování přímo pro město Nové Strašecí, tak podle skloňování mnoha jiných složených zeměpisných názvů si myslím, že správné bude obojí.

Např. tady, na Ústavu pro jazyk český:
Oddíl 1, čtvrtý odstavec.
Jako podobný příklad města středního rodu je uvedeno Rio de Janeiro, kdy se může v 6.p. skloňovat -Rio de Janeiru- i -Riu de Janeiru-.
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=390

Zadala jsem si tvar s oběma vyskloňovanými jmény, tedy -Nového Strašecího- do Googlu a vyjelo mi mnoho dalších odkazů, kde to je přesně takto skloňováno.

Za sebe říkám, že je mi přirozenější skloňovat obě slova názvu, a proto to takto ponechám.

V každém případě ale děkuji za podnětné téma k zamyšlení!

S pozdravem Markéta
Markéta Dobešová
Mám to. Skloňování místních jmen zakončených na -í:

Podle výkladu se jedná o zpodstatnělé přídavné jméno a lze ho tedy skloňovat dvojím způsobem, tedy podle podstatného jména stavení nebo podle přídavného jména jarní. Poznámka č. 5 pod čarou uvádí u jména Strašecí obojí tvar.
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=6362

Díky, Martine, za velmi zajímavý podnět k zamyšlení, přiznám se, že jsem doposud neměla tušení o dvojí podobě skloňování jména Nové Strašecí. Jsem ráda, že o tom vím. ;-)
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace