Knížka bude!

ÚTERÝ 9. ČERVENEC, 2024

Přátelé, knížka bude! :-)

Mám dnes milou radost vám oznámit, že moji připravovanou knížku s dočasným krycím názvem "TPS" bude vydávat Nakladatelství Práh.

O podrobnostech a termínu vydání jednáme, zatím je v redakčním plánu na rok 2025. Že kniha vyjde, je však už nyní jisté.

Když jsem se v květnu vracela z veletrhu Svět knihy, kam jsem jela podepsat smlouvu, vzpomněla jsem si na okamžik z přechodu Pyrenejí, který zachycuje tahle fotka, i část jedné kapitoly knihy. Je na ní hora Pic d´Orhy, nejvyšší vrchol baskických Pyrenejí. Ta hora byla krásná, magicky přitažlivá a na pohled vyzývavá, čněla nad okolní panorama celou svou dominancí, a mě nesmírně děsila, neboť výstup na ni měl být podle průvodce těžký. “Tam nikdy nemůžu vyjít,” říkala jsem si, když jsem pohledem na ni zakláněla hlavu, “na tohle nemám.” Ale protože jsem nechtěla být před svým parťákem Kamilem za sraba, prostě jsem šla - a na tu horu vyšla. Jančila jsem pak v bláznivé radosti a dělala se letadlem, neboť to bylo dílčí vítězství. Na této fotce běžím po louce a křičím: "Uaaaaa! Jsem letadlooo!!" Takovou radost jsem tenkrát měla.

Avšak za horou Pic d´Orhy se nám otevřel pohled mnohem ohromnější. Panorama Vysokých Pyrenejí. Vypadalo jako ozubená pila, a pěkně ostrá. A já si musela připustit, že tohle vítězství je jen začátkem cesty, která bude mnohem delší, náročnější a komplikovanější.

Když jsem v květnu jela vlakem z jednání s nakladatelem, musela jsem se krotit, abych pro samou radost nezbourala vagón. Chtělo se mi třeštit, chtělo se mi skákat, neboť jsem kdysi řekla: “Napsat knížku? To nikdy nezvládnu. Na to nemám.” A nyní jsem měla v aktovce podepsanou smlouvu s prodanou licencí.

Ale dnes, když už se ve mně umírnilo horečnaté nadšení, vidím tu ozubenou pilu, která je za horou Pic d’Orhy. Vidím velkou cestu a sebe na jejím začátku. Vidím hromadu práce, která mě čeká, krásné tvůrčí práce, na kterou se těším, a která je pro mě výzvou, jako jsem se tehdy těšila na ty Vysoké Pyreneje. Stejně jako tenkrát se vydávám do úplně neznámého světa, bez zkušeností, bez přípravy, neboť napsat knížku bylo jen začátkem všeho.

Čeká mě dlouhá cesta, přátelé. Ale já se na ni těším.

A vy už se konečně můžete těšit na tu knížku. :-)

Do práce na kole

PONDĚLÍ 27. KVĚTEN, 2024

Vzrušující hebkost větru, vlání ve vlasech, pohyb a prostor. Jezdit na kole do práce je takový můj každodenní svátek. Miluju to.

Na jarmark do Křimic

ÚTERÝ 2. DUBEN, 2024

Můj vůz o síle jednoho koně. Jsem cargo žena. Cyklistka bangladéšského typu. Cargo je mé druhé jméno. Markéta Cargo Dobešová.

(foto: cestou na jarmark do Křimic)

Divadelní ples

SOBOTA 2. BŘEZEN, 2024

Vešla jsem do pokoje a za mnou jako vítr zavířil lehoučký tyl růžových šatů. On zvedl oči od pohádkové knížky a ohromen vydechl - maminka princezna!

Vzala jsem ho do náruče a řekla mu - vezmu tě na bál, můj princi. Zahraju ti na housle a budu s tebou tančit. Ty jsi jediným mužem, v jehož očích jsem opravdovou princeznou. Ty jsi mužem mého života.

Stavba útulny - pozvánka

čtvrtek 12. srpen, 2021

Milí horomilové, trekaři a vandráci,

máte rádi horské útulny? Přidejte se k naší dobrovolnické brigádě a pojďte s námi jednu postavit.

Kdy: o víkendu 28 - 29/8/2021
Kde: v Bílých Karpatech přímo na hranici se Slovenskem

Čeká nás hlavně příprava základů, tahání šutrů, opracovávání dřeva, ale i práce na lukách v programu ochrany přírody.

Hráči geocachingu se mohou zúčastnit CITa: https://coord.info/GC966CX
Ostatní zájemci nechť se hlásí mailem na adresu: mp20@seznam.cz

Těšíme se na vás!
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace