Report z vandru: Kungsleden - I

středa 19. červenec, 2017

Jsem ve Švédsku na cestě Kungsleden (Královská stezka), daleko za polárním kruhem a vzdálená všemu, co dělá svět civilizovaným. Má cesta začala v Abisku a plánovaným koncem je zhruba 450 km vzdálený Hemavan. Navzdory mé domněnce, že tenhle trek bude "pohodový", jsem si už stihla projít řadou krizí, které nebylo snadné překonat.

Hned první den na mě dolehla velká opuštěnost, odlehlost, osamělost. Daleko přede mnou, daleko za mnou nebylo jediného člověka, a to i přesto, že část stezky kolem Abiska je nejnavštěvovanějším úsekem celé cesty. Najednou mi došlo, že jsem tu opravdu úplně sama.

Celé tři dny hustě pršelo. To mělo za následek zvednutí hladiny řek, které jsou už tak dost vysoké kvůli rekordnímu množství tajícího sněhu z letošní zimy.

Třetí den mě odstřihla povodeň, kvůli které nebylo možné přebrodit řeku. Zároveň jsem se ale nemohla ani vrátit, neboť již přebrozená řeka za mnou se zvedla a zaplavila most. Nemohla jsem pokračovat ani se vrátit. Musela jsem čekat na nouzové chatě, dokud hladina vody neklesne.

Čtvrtý den ráno voda kulminovala a já mohla jít dál. Pokusila jsem se vyjít nechozenou cestou na Kebnekaise, nejvyšší horu za polárním kruhem, ale kvůli povodním, sněhu, těžkému terénu a vlastní nejistotě jsem výstup po pár kilometrech vzdala.

Nyní mám po několika dnech signál, tak se konečně mohu spojit se světem. :-)

FOTO: Právě se chystám přebrodit arktickou řeku. Je tak ledová, až z ní tuhne krev v žilách.

Mám před sebou ještě dlouhou cestu.

Všem krásné léto!

Dobrovolnictví VII.: Sázení jedlí v NP České Švýcarsko

neděle 23. duben, 2017

Ještě ve středověku měla jedle bělokorá v Národním parku České Švýcarsko zastoupení odhadem 30% lesního porostu. V době vyhlášení NP (r. 2000) to bylo pouze cca 0,02%. Katastrofální znečištění ovzduší ve druhé polovině 20. stol., rozmnožení škůdců a současně neochota lesních hospodářů tento strom vysazovat, vedly k tomu, že se jedle ocitla na pokraji vyhynutí.

Za posledních sedmnáct let se situace poněkud zlepšila. Vysazují se nové stromy, monokultury smrků se postupně obměňují do původního druhového zastoupení. I tak je však proces obnovy velmi pomalý, zastoupení jedle v NP České Švýcarsko se dnes pohybuje okolo 0,5 až 1%.

Společně zhruba ve třiceti lidech jsme dnes vysadili a oplotili kolem stovky stromků jedle bělokoré. Šance, že se dožijí dospělosti, je podle správy NP vysoká. I tak se ale na vzrostlý smíšený les načekáme, neboť jedle plodí šišky až ve věku 60 let.

My už se tohoto lesa možná nedočkáme. Ale příští generace ano. A právě pro ni má smysl jedle sázet. ;-)

Díky Petru Cestáři Kočkovi za organizaci!

Dobrovolnictví VI.: Jarní úklid v Hradci u Stoda

pondělí 10. duben, 2017

Když vytáhnete z řeky pneumatiku a z ní vylijete raka, víte, že tenhle úklid měl smysl. :-)

Společně ve zhruba padesáti lidech jsme uklízeli odpadky v Hradci u Stoda na Plzeňsku. Věnovali jsme se hlavně čištění těžko dostupných míst, zapotřebí bylo lezeckého vybavení, člunů i brodících kalhot. Společně jsme vyčistili lom i jeho břehy, potok a další přírodní prostory v okolí. Svět je zase lehčí o pár metráků odpadu z černých skládek. ;-)

Foto: Lukáš Foni

Dobrovolnictví V.: Zasadili jsme les!

čtvrtek 30. březen, 2017

Navzdory deštivému a chladnému předjarnímu počasí jsme zhruba ve dvaceti lidech zasadili a oplotili přes 500 stromů. Zatím se v lese u Němčovic na Rokycansku zelenají převážně plastové oplocenky, za pár desítek let to ale snad budou listy dubů, buků, lip, javorů, jilmů, hrušní a jehlice smrků a tisů.

Miluji sázení stromů. Je to nejpozitivnější činnost, jakou znám. :-)

Zimní přechod Hostýnských vrchů

pátek 17. březen, 2017

Svůj zimní přechod části Hostýnské pahorkatiny jsem zakončila na vrcholu Kelčského Javorníku. Skvělé načasování a výborná viditelnost mi otevřely pohled na sluncem zalité patero pohoří.

Miluji Zlínsko! :-)

Na fotce: v popředí Hostýnské vrchy, v pozadí vlevo Javorníky a vpravo Bílé Karpaty.

Pro inspiraci mapa zde:
https://mapy.cz/s/1tUAP
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace